Anasayfa
Entegre MIS Giriş | BUILDEST Giriş | English | العربية
Haberler
EPY / İSG-Ç BÜLTEN012 "ŞANTİYELERDE SAHA TERTİP DÜZENİ VE GEÇİŞ YOLLARI"

İş sağlığı ve güvenliği / Çevre farkındalığını arttırmak ve eğitimler haricinde bazı konularda bilinçlendirmeye katkıda bulunmak adına hazırlamış olduğumuz İSG-Ç Bülteninin on ikinci sayısı:

 

"ŞANTİYELERDE SAHA TERTİP DÜZENİ VE GEÇİŞ YOLLARI"

Şantiyeler yapıları gereği devinimi yüksek ve hareketli çalışma alanlarıdır. Birçok ekip, farklı iş kollarında aynı   anda çalışabilmekte ve işlerine ait riskleri paylaştırabilmektedir.

Özellikle saha tertip düzenindeki sorunlar ve geçiş yolları uygunsuzlukları iş kazalarına neden olmakta veya iş kazalarının sonuçlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

12. İSG-Ç Bültenimiz Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği ışığında konuyla ilgili bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.

Yapı İşlerinde Saha Tertip Düzeni

Yapı alanının düzenli ve temiz tutulması sağlanır. Sivri uçları veya keskin kenarları bulunan malzeme ve atıklar düzenli periyotlarla çalışma alanlarından uzaklaştırılır. Yapı alanından uzaklaştırılması mümkün olmayan sivri veya keskin kenarları bulunan  malzemelerin saplanma riskine karşı gerekli koruyucu malzemeler ile korunması/kaplanması sağlanır. (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Buz, kar, yağmur, kullanılan malzemeler ve diğer etkenlerle kaygan hale gelen çalışma yerleri ve geçitler temizlenerek kaymayı önleyici tedbirler alınır. (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Yapı alanında malzemelerin, yıkılma ve devrilmeleri  önlenir, kazaya sebep olmayacak şekilde istif edilmeleri sağlanır. (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Yapı İşlerinde Saha Tertip Düzeni

Çalışılan yerlerin, gerekli her türlü ekipman ve araçlar dikkate alınarak, çalışanların işlerini yaparken rahatça hareket edebilecekleri genişlikte olması sağlanır. (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Beklenmeyen herhangi bir hareketi nedeniyle  çalışanların sağlık ve güvenliğini etkileyebilecek her türlü malzeme, ekipman ile bunların parçaları güvenli ve uygun bir şekilde sabitlenir. (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Çalışılan yerlerin, gerekli her türlü ekipman ve araçlar dikkate alınarak, çalışanların işlerini yaparken rahatça hareket edebilecekleri genişlikte olması sağlanır. (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Şantiyelerde Geçiş ve Acil Çıkış Yolları

a) Acil çıkış yolları ve kapıları doğrudan dışarıya veya güvenli bir alana açılır ve çıkışı önleyecek hiçbir engel bulunmaz.

b) Acil çıkış yolları ve kapıları herhangi bir tehlike durumunda, bütün çalışanların işyerini derhal ve güvenli bir şekilde terk etmelerine imkan sağlar.

c) Acil çıkış yollarının ve kapılarının sayısı ile yerleşimi ve boyutlarının, yapı alanının ve çalışan barakalarının kullanım şekline ve boyutlarına, içinde bulunan ekipmana, bulunabilecek azami çalışan sayısına ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olması sağlanır.

ç) Acil çıkış yolları ve kapıları, Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğine göre işaretlenir. İşaretlerin uygun yerlere konulması ve kalıcı olması sağlanır.

d)Acil çıkış yolları ve kapıları ile buralara açılan yol ve kapılarda çıkışı zorlaştıracak hiçbir engel bulunmaz.

e)Aydınlatılması gereken acil çıkış yolları ve kapılarında elektrik kesilmesi halinde yeterli aydınlatmayı sağlayacak sistem bulundurulur. (Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Şantiyelerde Aydınlatma Esasları

Yapı işlerinin gündüz yapılması esastır, çalışma yerleri, barakalar ve yollar mümkün olduğu ölçüde doğal olarak aydınlatılır. Gece çalışılmasının gerekli veya zorunlu olduğu çalışmalarda veya gün ışığının yetersiz olduğu durumlarda uygun ve yeterli suni aydınlatma sağlanır, gerekli hallerde darbeye karşı korumalı taşınabilir aydınlatma araçları kullanılır. Suni ışığın rengi, sinyallerin ve işaretlerin algılanmasını engellemeyecek şekilde seçilir.(Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Çalışma yerleri, barakalar ve geçiş yollarındaki aydınlatma sistemindeki herhangi bir arızanın çalışanlar için risk  oluşturabileceği yerlerde acil ve yeterli aydınlatmayı sağlayacak yedek aydınlatma sistemi bulundurulur.(Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği)

Sonuç

İş sağlığı ve güvenliği yönetimi riskleri öngörme prensiplerine üzerine kurulmuştur. Çalışma alanlarında geçiş yollarının kapalı olması, acil çıkış yollarının belirgin olmaması, acil çıkış kapılarının kilitli ve işlevsiz olması ucuz atlatılabilecek birçok kazada ağır kayıplar verilmesine neden olmaktadır.

Özellikle şantiyelerimizde sıkça karşılaştığımız saha tertip düzeni sorunları, geçiş yolu sorunları ve acil çıkış yolları tasarlanmadan yapılan saha çalışmaları, iş kazası riskini arttırmakta ve olası olumsuz bir durumda sonuçları ağırlaştırabilmektedir.

Ayrıca yapının gün ışığından faydalanma oranı azalan mekanlarında kesinlikle suni aydınlatma sistemleri kullanılmalıdır. Şantiyelerde elektrik arızaları ve kesintilerine karşı otomatik olarak devreye giren armatürler olması ve en azından geçiş yollarını standartlara uygun aydınlatması gerekmektedir.

 

EPY / İSG-Ç BÜLTEN012 "Şantiyelerde Sahip Tertip Düzeni ve Geçiş Yolları "

 
Diğer İçerikler
Proje Yönetiminin Proje Üretim Sürecine Katkısı / Kemal Okumuş - Gayrimenkul Türkiye - Mart Nisan 2017
18. Uluslararası Proje Yönetim Kongresi - İnşaat Çalıştayı - İnşaat Projelerinin Yönetiminde Dijital Transformasyon ve İnsan Faktörü - Kemal Okumuş - Nisan 2017
EPY / İSG-Ç BÜLTEN011 "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASAL MEVZUATI"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN010 "YAPI SEKTÖRÜNDE İSKELE KULLANIMI"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN009 "ACİL DURUM VE EYLEM PLANLARI"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN008 "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN007 "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞARETLERİ"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN006 "OFİSLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN005 "KAZI ÇALIŞMALARINDA İŞ GÜVENLİĞİ"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN004 "KALDIRMA OPERASYONLARI"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN003 "ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ ISO 14001"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN002 "ELEKTRİK ÇALIŞMALARI"
EPY / İSG-Ç BÜLTEN001 "YÜKSEKTE ÇALIŞMA"
Uygunsuzluk Avcıları: İş Güvenliği Uzmanları / Erdem Gezginci - Önlem Dergisi - 27 Mayıs 2016
İyi Proje Yönetimi Yatırımcısına Para ve Zaman Kazandırır / Nadir Hiçsönmez - Mechanic Dergisi - Nisan 2016
İnşaat Sektörü, Elektromekanik Projeler ve Birleşim Grup Hakkında Söyleşi / Melih Erakman - Birleşim Dergi - Nisan 2016
Proje Yönetiminin Toplam Pazardaki Payı Hala Düşük / Kemal Okumuş - Gayrimenkul Türkiye - Mart/Nisan 2016
Eva-Entegre-Ege Hukuk / Mipim 2014 / Network Breakfast
İçgüdü Ve Varsayımlarla Projeler Hayata Geçirilemezler / Hakan Eren - Mall Report - 02.2014
Entegre sponsorluğunda UPYE & ÖZÜM ORTAK SEMİNERİ ... Türkiye'de Gayrimenkul Sektörünün Dünü, Bugünü, Yarını - 01.2014
Kemal Okumuş, Entegre Proje Yönetim' in hedeflerini ve sektörün durumunu Mall Report'a anlattı. 08.2013
Mimarı tasarım; müşteri sayısı, ciro ve karlılığı etkiliyor. Burcu Yılmaz Üren - Mall Report - 06.2013
ENTEGRE Proje Yönetim 10 yaşında. 05.2013
Entegre - Eva - Gyoder / Mipim 2013 Networking Breakfast / 03.2013
Yeşil Binalar Zirvesi - 2013
Gyoder Zirvesi 2012
Gyoder Zirve - 2011
Perakende Günleri - 2010
Proje yönetimi inşaata yeni boyut katıyor.. Kemal Okumuş İle röportaj
RICS Diploma Seremonisi 19 Ağustos 2009 Pazartesi günü İstanbulda The Plaza Otelinde gerçekleşti.
Gyoder Zirve - 2009
© 2013 Entegre Proje Yönetim. Tüm Hakları Saklıdır.

E-5 Ankara Asfaltı Halk Sk. No:56 Sıddıklar Is Mrk. K.4 Kozyatağı-İstanbul/TÜRKİYE
Tel : +90 (216) 355 26 50 - Fax: +90 (216) 355 23 70

info@epy.com.tr