EPY Blog

İnşaat Sektör Raporu 2020/Q1

2020 yılının ilk çeyreğinin başında inşaat sektörünün faaliyetlerinde toparlanma başlangıcı, finansman tarafında da koşullarda kısmen de olsa iyileşmeler görüldü. Ancak Covid-19 etkisi yaşanan bu göreceli iyileşmeye ara verdi ve İnşaat sektörü de koronavirüs salgınından olumsuz etkilendi. Halihazırda kırılganlığını koruyan inşaat sektörü 2020 yılında da küçülme ihtimali ile yüzleşebilir.  Pandemi ile mücadele kapsamında Türkiye’de birçok iktisadi faaliyete geçici olarak ara verilldi. Ancak İnşaat sektörü ilk çeyrek itibariyle henüz bu kapsamın dışında kalıyor. İnşaat firmaları önlem amacıyla işlerini yavaşlatıyor veya bazı projelerinde işlere geçici olarak ara veriyor olsa da İnşaat sektörü faaliyetleri devam etmeyi sürdürüyor.

2020 yılında tüm dünyada piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler Türkiye'de de İnşaat Sektörü istihdam oranını olumsuz etkilemeyi sürdürdü. Yaşanan pandeminin etkilerinin daha yoğun olarak hissedildiği Mart ayında, İnşaat sektöründeki çalışma ortamının koşulları ve virüsün yayılma hızı ile birlikte istihdam edilenlerin sayısı 248 bin kişi azaldı. 

 

Entegre olarak hazırlamış olduğumuz inşaat sektör raporunun bu sayısında; her sayımızda yer alan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla, Sektörel Büyüme Oranları, İnşaat Maliyetleri, İnşaat Demir fiyatları gibi verilerin 2020 yılı llk çeyreğindeki değişimlerini bulabilir, tüm sektörleri etkisi altına almaya başlayan COVID-19’un İnşaat sektörüne olan etkilerini de hem Türkiye özelinde hem de Global olarak gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.
KVKK Aydınlatma metnini okudum, kabul ediyorum.  
Sektör Raporları Haziran 15, 2020 Bu yazı 8239 kez okundu
Entegre Proje Yönetim Danışmanlık Mühendislik Tic. A.Ş. © 2020 | tüm hakları saklıdır.