EPY Blog

İnşaat Sektör Raporu 2022/Q1

Talep değişimleri, tedarik zincirlerindeki bozulmalar ve fiyat artışları, inşaat sektöründe finansal ve operasyonel sorunlar oluşturmaktadır. "Değişim yılı" içerisinde olan inşaat sektörü, finansal sorunlar ve küresel problemlerin etkisiyle 2022 yılına zayıf bir başlangıç yapmıştır. Savaşın etkilerine bağlı olarak yaşanan malzeme tedariğindeki sıkıntılar ve döviz kurlarında gözlenen dalgalanmalar sektörel büyümeyi kısıtlamaktadır. Yılın ilk iki ayında durağan faaliyetler sergileyen sektör; mevsimselliğin de azalmasıyla mart ayında faaliyetlerini arttırmaya başlamıştır.

Yenilikçi malzeme yaklaşımları, modüler & prefabrik inşaatlar, BIM kullanımının yaygınlaşması ve artan güvenlik önlemleri 2022 yılı sektör trendleri arasında yer almaktadır. Dijitalleşmeyle birlikte, 3D yazıcılarla yapılan inşaat imalatları artmış ve akıllı sözleşme uygulamalarına geçiş yapılmıştır.

Çeyrek verilerinde gözlenen inşaat maliyet endeksi ve inşaat malzemelerindeki artış ise sektörü negatif yönde etkilemiştir. GYSH oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2022 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksine bağlı olarak;

  • Gayrimenkul faaliyetleri %5,4
  • Sanayi faaliyetleri %7,4
  • Hizmet sektörü %14,9
  • Finans ve sigorta faaliyetleri %24,2
  • Tarım faaliyetleri %0,9 oranında artış gösterirken;
  • İnşaat faaliyetleri ise %7,2 oranında azalma göstermiştir.

Entegre Proje Yönetimi olarak hazırladığımız İnşaat Sektörü Raporu'nun 2022 1. çeyrek sayısında; Türkiye'de ve Dünya'da inşaat sektörünün mevcut durumunu inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Rapora ulaşabilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.
KVKK Aydınlatma metnini okudum, kabul ediyorum.  
Sektör Raporları Haziran 09, 2022 Bu yazı 3627 kez okundu
Entegre Proje Yönetim Danışmanlık Mühendislik Tic. A.Ş. © 2020 | tüm hakları saklıdır.